Przypowieść o wędrowcach co mądrego króla słuchali, czyli przypadkowe wspinanie w Saint Léger

Przypowieść o wędrowcach co mądrego króla słuchali, czyli przypadkowe wspinanie w Saint Léger

„A co zrobić królu, kiedy mamony braknie, a radzibyśmy łoić skałkę bez ustanku?” – zapytali wędrowcy. A mądry król, co niejedną waśń i rozterkę prostego ludu rozwiązał był rzekł – „A cóżbyście kmiotkowie chcieli poświęcić by skałkę łotać móc wżdy?” – a wędrowcy spuścili pokornie oczęta, co zawżdy ku niebiosom były obrócon i rzekli – „Najlepiej to niewiele o litościwy. Bo widzisz waść ciężko coś robić gdy skałka niezałojon”.

A na to rzekł władca – A w skalnych ludzi Mekkce, którą lud pokorny Arco zwie, ście próbowali?” – „A próbowalimy, oj próbowali…” – A na to mądry król zdziwon się wielce zakrzyknął był – „I wżdyście nie znaleźli?! Ani na roli, ani sektorze turystycznym ni zali w żadnym sklepie wspinaczkowym?!” – „A no nie…” – Odparli wielce sfrasowani wędrowcy – „Lud szepcze, że klątwa nad skalnych ludzi miastem zawisła i dla ludzi pokornego serca, co skałkę łotają pracy nie staje”.

Klątwa przeokrutna nad miastem skalnych ludzi zawisła
fot. A. Filimowska

I litościwego króla zdjęła niemoc, tak poruszon był wielce losem tragicznym wędrowców. I udał się ów mędrzec do czarnoksiężnika, co mu dłużon przysługę był, bo córę piękną mu omamił i za Niemca się wydała i powiada: – „Wżdy pomóż waść biednym wędrowcom, bo dziursko mi w brzuchu wywiercą jako jamę dla smoka” – I rzekł czarnoksiężnik – „Dobra.” – i dodał – „Za pół księżyca będzie praca na wędrowców czekała w odległej krainie Franków Champanią zwaną. Ubrać się muszą schludnie i na Skypie z władcami barki czarterowej się połączon pracę uzyskają. Lecz praca to będzie niełatwa, bo kusić ich będą piękne widoki i rozkosze życia sfer wyższych, a sami pracować wżdy będą od jutrzenki po zmierzch słonka i dłużej. I ścierać będą pokłady i szorować rufy, i zmywać talerze szczerozłote i gościom przeróżnem usługiwać i słówka nikiego mruknąć nielza. Za to dzień wolny w Paryżu dostaną by móc przetrwać ten czas.” – Tak rzekł czarownik i tak też się stało.

Wyruszyliśmy więc dwa tygodnie wcześniej, z nadzieją że uda nam się załapać jakąś fuchę po drodze. Dowiedzieliśmy się w międzyczasie, że w Prowansji za parę dni będą zbiory lawendy. Pożegnaliśmy się z naszą ulubioną miejscówką w Arco i pognaliśmy.

Francuzi organizują nowe święto narodowe z okazji naszego przybycia do ich kraju
fot. A. Filimowska
Świstak – centralny punkt obchodów święta narodowego
fot. A. Filimowska

Kiedy dotarliśmy w okolice w sobotę wieczorem dowiedzieliśmy się, że w niedzielę nie ma po co pytać o pracę, gdyż właściciele plantacji uznają ten dzień za święty i nie lubią być nękani.

Niedziela – kolejny powód do świętowania, czyli wszystko zamknięte na ament
fot. A. Filimowska

Postanowiliśmy więc udać się na jeden dzień do Saint Léger na wspin.

Świstak zasmucon wielce pod skałą siadłszy. Nieświadom jeszcze, że przyjdzie mu więcej czasu w Saint Léger spędzić
fot. A. Filimowska

Sektor North Face okazał się tak piękny, że szanowna komisja do spraw Domniemanych Ultra Parchów, Klasyków i Asów – „DUPKA” stwierdziła, że jedzie na urlop, bo nie strzyma. I tak dla Świstaka padło cztery drogi za 7a ( wszystko w pięknym stylu OS), jedna 7a RP 2, oraz 7b+ flashem. Dla mnie padły dwie 7a RP 2 i jedno 7a flashem.

Lawendy nie znaleźliśmy, ale ładne miejsca zostały odwiedzone
fot. A. Filimowska

Następnego dnia ruszyliśmy w poszukiwaniu pól lewendy… i dowiedzieliśmy się po połowie dnia, że w tym roku zbiory skończyły się w piątek, bo było wyjątkowo ciepło. Tak, ten piątek, co to był dewa dni wcześniej… Chwilkę było nam przykro, ale stwierdziliśmy, ze nie ma co się mazać i pojechaliśmy znowu do Saint Léger.

Świstak rad z rychłego powrotu w świętej rzece ablucjom się poddał
fot. A. Filimowska
Po dniu pełnym wspinaczkowych trudów zawiązujemy nowe przyjaźnie
fot. A Filimowska

Ze względu na niesamowite temperatury warun trzymał tylko w północnym sektorze. Ale za to jak trzymał!

Warun trzyma, że hoho – Słonkoł stara się przedrzeć na północną ścianę, ale Skałkieł broni dostępu. I tak trwa Odwieczna Walka dobra ze złem
fot. A. Filimowska

Pomimo paru dni przerwy spowodowanej wizytą w klimatyzowanym sklepie (która zakończyła się gorączką i kapiącymi nosami) udało nam się pokonać w czasie czterech dni wspinaczkowych:

Świstak:

7a (OS)
7a+ (OS) x2
7b (OS) x3
7b (RP 2)
7b+ (RP 2)

Ja:

6c (OS)
6c+ (RP 2) x3
7a (FL)
7a (RP)
7b (RP 2)

Tym razem polecać dróg nie będziemy, bo jak zostało wcześniej wspomniane komisja DUPKA wyjechała na urlop, gdyż nie mogła się zdecydować, które drogi są piękniejsze!

Skałka taka piękna, że komisja DUPKA wymięka i jedzie na urlop
fot. A. Filimowska
Okolice też piękne – laguny pozwalają na kąpiele po wspinie…
fot. B. Świstowski
…chłodna woda dla jednych na ochłodę, a dla innych dla… rozgrzania
fot. A. Filimowska

             I tak wędrowców smutek wielki ogarnął, gdy Saint Léger opuścić musieli. Udali się jednak do krainy szampanem płynącej, by w rejs daleki                       wyruszyć. A po drodze wiele miejsc odwiedzili, które akurat po drodze się natrafiły i z dzikimi bestiami przyjaźnie nawiązali…

Straszliwy smok ułaskawion został i pokiziać pod bródką się zezwolił
fot. A. Filimowska
I inne straszliwe bestie, tu akurat bestia Co-ja-pacze zwana
fot. A. Filimowska
A tu bestia przyczajona, ale po zawołaniu „cip-cip, taś-taś” także dała się oswoić
fot. A. Filimowska
Cudy i dziwy obcego świata – czyli niezwykle ekskluzywna restauracja w swych potrawach oferująca nieprzeciętne doznania smakowo-zapachowe Pachą zwana
fot. A. Filimowska
Ładne miastka…
fot. A. Filimowska
…miasteczka i miastunia
fot. A. Filimowska
Cuda architektury małe…
fot. A. Filimowska
…i duże
fot. A. Filimowska
Takie tam cudo architektury dużej
fot. A. Filimowska

No. To tyle. Siema.

„No, siema.”
fot. A. Filimowska

Mapa

Na mapie możesz zobaczyć gdzie dzieje się "akcja" z tego wpisu

2 thoughts on “Przypowieść o wędrowcach co mądrego króla słuchali, czyli przypadkowe wspinanie w Saint Léger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *